DANIŞMA KURULU

Gupse Özay

Komedyen, Oyuncu, Senarist, Yönetmen

30 Temmuz 1984 yılında Izmir-Türkiye’de doğdu. Babasının ve abisinin avukat; annesinin peysaj mimarı olduğu eğlenceli bir ailede büyüdü.

İzmir Özel Türk Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2006 yılında Ege Üniversitesi Radyo,Sinema ve Televizyon bölümünü bitirdi.

Renkli karakterlerden oluşan büyük bir ailede büyüyen Gupse, her zaman komediyi ve insanları güldürmeyi seven biri oldu. Üniversite sonrası hayallerinin peşinden giderek, farklı TV kanallarında ve reklam ajanslarında çalıştı. Ege TV ve İzmir TRT’de staj yaptı. İzmir Kısa Film Festivali’nde asistan olarak görev aldı ve sonrasında İstanbul’a taşınarak Zeynep Atakan’ın firması Co Production’da ve TRT Çocuk’ta stajlarına devam etti. Ayrıca birkaç televizyon dizisinde reji asistanlığını deneyimledi.

Yazmaya ve yaratıcı içerik üretmeye olan tutkusunu takip ederek; Young & Rubicam ve Works ajanslarında metin yazarlığı yaptı.

Komediye olan ilgisini ve kalbinin sesini dinleyerek, yazmaya ve internette kısa sürede popüler olan video ve skeçler çekmeye başladı. Bu, Gupse için bir dönüm noktası oldu ve bu sayede Türkiye televizyonlarının en sevilen komedi dizilerinden “Yalan Dünya” da ana karakterlerden biri olarak yerini aldı.

Dizideki karakterlerden biri olan “Nurhayat” ı dört yıl boyunca başarıyla canlandırdı. 2012 Antalya TV Ödüllerinde “En İyi Komedi Oyuncusu” ödülünü aldıktan sonra 2013 Altın Kelebek Ödülleri’nde “ En İyi Kadın Komedi Sanatçısı” ödülünü aldı.

Yazmaya ve yaratmaya tutkuyla bağlı olan Gupse; kendi komedi filmini yazdı ve başrolünü üstlendi. “Deliha” 2014 yılının en iyi filmlerinden biri oldu ve sinemada 1,5 milyon kişinin üzerinde izleyiciye ulaştı. Deliha ile birlikte Gupse; 2015 Sadri Alışık Ödülleri’nde “ En İyi Kadın Komedi Sanatçısı “ ödülünü aldı.

2016’da yine senaryosunu yazdığı ve başrolü oynadığı bir başka film olan “Görümce” filmini yaptı ve sinemada 1,9 milyon kişiye ulaştı. Üçüncü filmi “Deliha 2″ ile birlikte Gupse; Türk sinemasında yazan, yöneten ve başrolü oynayan ilk kadın oldu. Deliha 2, iki milyondan fazla kişi tarafından izlenerek önceki iki filminin de başarısını geçmiş oldu.

2020 Ocak ayında gösterime giren “Eltilerin Savaşı” filminin senaryosunu yazdı ve başrolü oynadı. Sinemalarda 3,6 milyon seyirciye ulaşan film, 2020 yaz aylarında Netflix’te en çok izlenen içeriklerden biri oldu.

Gupse Özay aynı zamanda Jüpi ve Bakkal Amcanın Tonton Bıyığı, Jüpi ve Komşu Teyzenin Konuşan Terlikleri ve Jüpi ve Manav Abinin Tup Turuncu Rengi adlı çocuk kitapları vardır. Yaratıcı özelliği ile Gupse; halen yazmaya ve özellikle kadın ve çocuk odaklı farklı içerikler yaratmaya devam ediyor.

Son zamanlarda Gupse; abisi ve kuzeni ile güçlerini birleştirerek kendi yaratıcı yapımcılık şirketi olan “Gipsybee Entertainment’ı kurarak; kadın odaklı komedi içeriği üreten; yazmaktan, yaratmaktan ve oynamaktan zevk alan kadınların bir arada olduğu eğlenceli bir platform kurmaktadır.

Etrafındaki insanlardan ve hikayelerinden esinlenen Gupse; komedinin iyileştirici ve birleştirici gücüne inanmakta ve Türkiye’de kadın komedisinin en başarılı elçilerinden biri olarak yoluna devam etmektedir.