Pencere

Eğitimdeki eşitsizliği azaltmanın en önemli unsurlarından biri küçük yaştaki çocukların eğitimine yatırım yapmak. Özellikle pandemi sürecinde, online eğitime geçilmesiyle bu yatırım daha da önem kazandı… Bu süreci en iyi şekilde planlayan ülkeler bu süreçten en az hasarla normale dönüşü sağlayacak. Öğrenme, ortamın kalitesi ve içeriğine bağlı.

Araştırmalar, küçük yaştaki çocukların becerilerindeki sosyoekonomik farklılıkların düşük olduğunu gösteriyor. Bu da bize okullaşmanın ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor.

Dezavantajlı çocuklar evden okula gittiklerinde, öğrenme noktasında önemli bir gelişme yaşarlar. Okuldaki öğrenme ortamı, evdeki öğrenme ortamından çok daha elverişlidir. Bu nedenle toplumun refahı ve kalkınmasını sağlamak amacıyla özellikle dezavantajlı bölgedeki çocuklarımızı pandemi döneminde online eğitimle desteklemek son derece önemli.

SEY Vakfı olarak bizde online eğitim döneminde dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara destek olabilmek ve destekleyici eğitim modellerimizden faydalanmalarını sağlamak amacıyla ‘’PENCERE’’ projesini hayata geçirdik.

Projedeki hedef kitlemiz Türkiye’nin değişik bölgelerindeki 1,2,3,4,5 ve 6.sınıf düzeyindeki dezavantajlı bölgede yaşayan çocuklarımız. Amacımız ise dezavantajlı bölgelerdeki çocuklarımıza ulaşarak STEM, PDR, Uygulamalı Dersler, Robotik Kodlama gibi destekleyici eğitim modellerinden faydalanmalarını sağlamak. Farklı becerileri online dönemde geliştirmek ve hayal güçlerini beslemek. Bu bölgelerde yaşayan çocuklarımıza gerekli internet, eğitim ve ekipman desteğini sağlamak ve sağlanması adına farkındalık oluşturmak.

Proje Hedefi

  • Proje kapsamında Bahçeşehir Koleji’nin de desteğiyle 63 şehirde dezavantajlı bölgelerde yer alan 30 binden fazla çocuğa ulaşmak.
  • Bu bölgelerde yer alan belirlenmiş olan okullara internet, bilgisayar ve projeksiyon desteği sağlamak.
  • Belirlenen eğitim modellerinin içeriklerini 7 hafta boyunca çocuklarımıza ulaştırmak.

Proje Süresi: 7 Hafta        

Proje Tarihi: 08 Mart / 25 Nisan 2021